A civil szervezetekről általánosságban
 

CIVIL SZERVEZETEK HAJDÚ-BIHARBAN: TÁRSADALMI ÉRINTETTSÉGI VIZSGÁLATOK 1 BALASSI FERENC KULTURÁLIS ÉS KÖZÖSSÉGTEREMTŐ EGYESÜLET

Kutatásvezető: Dr. Szabados György adjunktus, elnök 2

A civil szervezetekről általánosságban

A nonprofit szektor a KSH szerint3 a társadalmi öntevékenységet folytató szervezeteket és önszerveződéseket foglalja magában, melyek működése nem a megszerezhető profit érdekében, hanem valamely közösség szükségleteinek kielégítése céljából történik 4. A nem profitorientált tevékenység, az önkéntes munka segítségével a társadalmi szükségletek, szociális problémák közvetlen kielégítésére, kezelésére nyílik lehetőség. A KSH nemrég publikálta legutóbbi tájékoztatóját, mely a magyarországi nonprofit szervezetek viszonyairól rövid, informatív áttekintést ad. A tájékoztató alapján 5 2010-ben az adatok szerint közel 65 ezer nonprofit szervezet működött Magyarországon. Ezek 4%-a nonprofit gazdasági társaság. A KSH szerint „A nonprofit vállalkozások alapvetően a hazai szolgáltatási szektorban aktív szereplők, a kedvezőbb működési feltételek és a rugalmasabb gazdálkodási lehetőségek kihasználása érdekében számos korábbi nagy állami és önkormányzati intézmény alakult át nonprofit gazdasági társasággá. A más jogi formában működő nonprofitokkal összehasonlítva lényegesen nagyobb az arányuk a gazdaság- és településfejlesztéssel összefüggő tevékenységi területeken, de viszonylag sok társaság van az oktatási, a kulturális és a szociális szférában is”.

Működésük keretéül a nonprofitok döntő része azonban az alapítványokat és az egyesületeket összefoglaló klasszikus civil szervezeti formát választotta2, nagyjából egyharmaduk (23 456) klasszikus alapítványi formában, 41 531 pedig társas nonprofit szervezetként6 működik. Ezen belül a két legjellegzetesebb forma száma az alapítványok esetében 21 914, és az akkor még létező társadalmi szervezet kategóriába tartozó egyesület esetében pedig 35 042.

A 2010-es adatok szerint az Észak-alföldi régióban a legalacsonyabb a tízezer lakosra jutó nonprofitok száma, ez a klasszikus civil szervezetek esetén is hasonló, közhasznúsági fokozat szerzése tekintetében az arány ugyanakkor már sokkal kedvezőbb képet mutat. Az új civil törvény a közhasznúsági fokozatok kérdését is érinti, a jelenlegi feltételezéseink alapján 2013-tól már csökkenés várható a szervezetek számában7.

A megyei Törvényszék saját, publikus nyilvántartást is fenntart, meglátásunk, hogy adatai áttekinthetősége nem egyszerű8. A kereső kategóriáit rögzítve (bejegyzett, bejelentés alapján módosított és jogerős határozat alapján módosított) 2012. október 18-án 3508 szervezet szerepel a névjegyzékben. Hozzátesszük, hogy a törvényszéki publikus adatok csak a számot adják meg, egy valószínűségi mintavételhez szükséges további adatokat nem, ehhez további szűkítés kell, ami torzít és számbeli csökkenést is okoz. A valós aktivitás ennek töredékére tehető, ennek egy további jelzőszáma a 2003 óta működő NCA aktivitás, ahol a legutóbbi nyilvántartás szerint 9 az Észak-alföldi Régió működési pályázatára benyújtott pályázatok száma 1472 (ebből 1378 szervezet pályázata érvényes), ennek tehát nagyjából harmada esne minden megyére, mely a megyei aktivitásnak akár jelzőszáma is lehetne.

2011-ben egy, a civil szervezetek vezetési viszonyait vizsgáló kismintás felmérést indítottunk el, a felmérés a szervezetek elérhetőségével (így aktivitásával) kapcsolatosan is szolgáltatott adatokat. A valószínűségi mintavételű vizsgálat (K-szempontú szisztematikus a bírósági nyilvántartást figyelembe véve) alapján megállapítható, hogy az eredeti címen kiválasztott szervezetek csupán 31%-a volt megtalálható. Az 1-3 pótcímen a szervezetek 42 %-a adott választ. Tehát a 0-3 címeken a felvételezett kérdőívek 73%-a készült. Ezek alapján elmondható, hogy eredményünk szerint a valójában működő bejegyzett civil szervezetek száma jóval alacsonyabb a törvényszék adatainál 10.


Civil szervezetek elérhetősége és aktivitása (2011)

Noha a KSH gyűjt adatokat a civilek gazdasági aktivitásával kapcsolatosan (Statisztikai jelentés a nonprofit szervezetek tevékenységéről-1156-os nyomtatvány), meglehetősen összetett a kép a nonprofit és ezen belül a civil szervezetek gazdasági aktivitásáról. A KSH olyan kategóriákat alkalmaz, mint kiadásai, bevételei vannak; pénzt gyűjt-nincs kiadása; tartalékából él-csak kiadása van; valamint pénz nélkül működik. Az egy alapítványra jutó átlagos bevétel 8,9 millió Ft, az egy egyesületre jutó bevétel 6,4 millió Ft11. Regionális eloszlásukat tekintve a Közép-magyarországi régió az, ahol az arányuk több, mint 30%, nagyjából minden régióra ezen kívül a teljes populáció 10%-a jut5.

Az első, nem reprezentatív, civil szervezeti vezetők körében folytatott vizsgálatom12 már szolgáltatott adatokat a szervezetek aktivitásával kapcsolatosan. A közel száz, civil szervezeti vezetőt magába foglaló felmérés a szervezetek közötti különbségekre utal. Éves működésüket vizsgálva elmondható, hogy a válaszadók által képviselt szervezetek negyede kevesebb, mint évi 200 ezer Ft bevétellel rendelkezik. 10%-uk 200 és 500 ezer forint közötti bevételre tesz szert évente, 11%-uk 500 ezer és 1 millió Ft közötti, 30%-uk 1 és 5 millió Ft közötti, 23%-uk pedig 5 millió Ft fölötti bevétellel gazdálkodik.

A szektor finanszírozásában az állami támogatások szerepe jelentős, a bevételek több mint kétötöde e forrásból származott, írja a KSH tájékoztató, hozzátéve, hogy ez az arány négy régióban, köztük az Észak-Alföldön is jelentősebb az átlagosnál4. A klasszikus civilek 34%-a részesül állami támogatásban. Vizsgálatunk során a válaszadók a szervezetek legalapvetőbb bevételszerzési formájaként a pályázatokat jelölték meg, mintegy felük tagdíjak megállapításával szerez bevételt. A saját tevékenység bevétele, az adományok szerepe valamint az SZJA 1%-ok megszerzésére törekvés aránya nagyjából azonos, a szervezetek valamivel kevesebb, mint fele szerez ilyen módon bevételt.

A szervezetek működése és sikeressége szoros összefüggésben van az anyagi források elérésével, ez pedig szintén szoros kapcsolatban van a szervezet emberi erőforrás kapacitásával, legyen az foglalkoztatott vagy önkéntes jellegű. A nonprofit szektor egészében 13 2009 és 2010 között 9,2 százalékkal növekedett a szektorban munkát vállalók száma (több, mint 143 ezer). A számított főállású foglalkoztatottak közel 70 százaléka a nonprofit vállalkozásoknál, 13, illetve 12 százaléka egyesületeknél, valamint magán- és közalapítványoknál dolgozott. A klasszikus civil szervezeteknél foglalkoztatottak részesedése a KSH által nyilvántartott szektor egészéhez képest kevesebb, mint 30%, 2/3-a teljes munkaidőben foglalkoztatott, keresetük a nemzetgazdasági átlaghoz mérten átlagosan 20%-al kevesebb. A saját vizsgálat azt mutatta, hogy a szervezeti válaszadók többsége (95%) olyan szervezetnél aktív, ahol nincs, vagy 10 fő alatti a foglalkoztatottak száma. Az adatbázis részletesen áttekintve igazából alig volt található olyan szervezet, ahol bejelentett foglalkoztatott dolgozik, a szervezeteknél a végzett munka alapvetően önkéntességen alapul.

A humán erőforrás ellátottságot tekintve a hivatalos adatok szerint elmondható, hogy a nonprofit szektor tevékenységében 2010-ben közel 420 ezer önkéntes vett részt, akik zömmel a kultúra, a sport, a szabadidő, hobbi, a szociális ellátás, a közbiztonság védelme és a többcélú adományosztás területén működő szervezetek munkáját segítették. A foglalkoztatottal nem rendelkező szervezetek között az átlagosnál gyakoribb az önkéntes segítők munkájának igénybevétele. Amekkora a hátrány a foglalkoztatottak esetében, annál jelentősebb az önkéntes aktivitás a klasszikus civileknél, az egyesületeknél és magánalapítványoknál tevékenykedett az önkéntesek több mint 94 százaléka. 2009-es adatom ezzel szoros összefüggést mutatott, a felmért szervezetek között a megkérdezettek szerint alig van olyan, ahol ne lenne önkéntes, csupán két fő nyilatkozott önkéntesek hiányáról. Több mint 50% számolt be arról, hogy a szervezeti munkát kevesebb, mint 10 fő önkéntes segíti, 31% arról, hogy 11 és 50 fő közötti önkéntes aktív, 13%- pedig arról, hogy több mint 51 fő önkéntes aktív a szervezetnél. Nem igazán dinamikusan erősödő tevékenység az önkéntesség, a KSH legutóbbi adatai szerint majd 20%-al csökkent a számuk az előző évhez képest, 2010-re újabb 10 ezerrel. 2011 az önkéntesség európai éve volt, ennek érvényesítését kormányhatározat is rögzítette (1270/2010). A civil szervezetek és az önkéntesség közötti párhuzam több formában is kifejeződik: a szervezetek létrehozása ezen alapul, szervezeti sajátosságaik miatt egyszerű tevékenységükhöz csatlakozni, maguk a szervezetek többsége is erősen támogatja ezt a fajta szerepvállalást, a civilek célja és az önkéntesek szándékai szorosan összefügghetnek. Korábbi, hajdú-bihari megyei civilek körében végzett felmérésem ugyanakkor azt mutatja, hogy a szervezetek többsége jó civil, viszont kevésbé jó gazda, a szervezetek menedzselése több ponton is problémás.

1Az érintettségi vizsgálatok a NEA támogatásából valósulnak meg.

2Elnök: Balassi Ferenc Kulturális és Közösségteremtő Egyesület. Adjunktus: Debreceni Egyetem AGTC Vezetés és Szervezéstudományi Intézet. A vizsgálatokhoz önkéntes segítséget nyújtott Pierog Anita PhD hallgató és Csernyi Anita egyetemi hallgató, a szakmai munkákban mellettem részt vett Dr. Juhász Csilla docens és Prof. Dr. Berde Csaba intézetvezető.

3http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/regiok/nonprofitregio.pdf (2012.10.16)

4Azaz a működés elsősorban nem a profitszerzésről szól, ám a gazdasági tevékenységek szükségességét senki sem kérdőjelezi meg, ez több szervezet esetében is igen jelentős bevételi forrás

5http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/nonprofit.pdf (2012.10.17).

6http://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_qpg004.html (2012.09.06.)

7 Ezzel kapcsolatos saját adatra rövidesen visszatérünk

8A kereső nem mindig biztosítja részleteiben a releváns adatbázist. Egy általunk 2009-ben alapított egyesület 3697-es nyilvántartási számmal került bejegyzésre, a bejegyzési szám azonban csak nyilvántartásra és nem működésre utal, mivel a bíróság felé a civileknek mindezidáig semmiféle beszámolási kötelezettsége nem volt. Ez most az új civil törvénnyel megváltozott. A legfrissebb tájékoztatás szerint 2013. januárjától az elektronikus nyilvántartás már többlet információval szolgálhat.

9http://www.nca.hu/?page=news/details&hir_id=665(2011.11.14)

10Ezzel kapcsolatos részletekkel elsősorban Pierog Anita foglalkozott.

11 Ez az adatok egyenletes eloszlásával kapcsolatosan erősek a kételyek. Már korábbi felmérésünk is utalt a szféra erős gazdasági polarizáltságára.

12 2009-es kutatás, a Magyary Zoltán Felsőoktatási Közalapítvány támogatásával valósult meg.

13 http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/nonprofit/nonprofit10.pdf(2012.10.18)


picturepicturepicturepicture

Kérjük adja meg e-mail címét, és iratkozzon fel hírlevelünkre, ha szeretne értesülni híreinkről!