NÉVADÓNKRÓL
 

A családnév sokat sejtet, valójában nem más, mint a költő, Balassi Bálint testvére.

1994.május 24-28-a a költő halálának 400.évfordulója kapcsán Esztergomban konferencia volt, ahol a Gyarmati Balassi nemzetség genealógiája, életútja volt a téma. A konferencián előadás hangzott el a Balassi testvérek halálának körülményeiről, helyszíneiről.

Balassi Ferenc életének utolsó szakaszában illetve halálában kapcsolódik Monostorpályi múltjához. Az 1526-os csatavesztés után, 1555-ben már 19 település adózott a törököknek. Azonban a hódoltsági adó vállalása sem jelentett biztonságos életet a falu akkor élő lakosságának. A legnagyobb csapást a török oldalán harcoló tatárok betörése jelentette.

Habardy László egri kanonok feljegyzése 1594-ben így ír a helyzetről:

„A mieink megtámadták a tatárokat Monostoros falu közelében, az ellenség közül 100-an, a mieink közül 30-an haltak meg, de ellenállni azoknak kis létszámuk miatt nem volt lehetséges, ekkor ölték meg Balassi Ferencet.”

Szepesi Laczkó Máté krónikája július 17-nél ezt írja:

„Husztnál kijövén a tatárok, az urak sokat harcollának vélek, és a nemzetes nagyságos Balassi Ferenc elesék az harcon. Volt e harc Pályinál, Debreczen alól...”

Rimay János költőnek a Balassi fivérekről írt épicédiuma ötödik versében Dcana Délos szigetéből a Nyírségbe jön az ifjú halálán keseregni. A Debrecen közelében lévő Monostorospályi (Monostorpályi) a Nyírség legdélibb pontja, Lipszky szerint nevezték Nyírpályinak is egykor. Rimay az epicédium negyedik versében érzékletesen írja meg Ferenc hősi halálát:

„Megzendüle az föld s kiki
Oltalmáért
Fegyvert készít és vívni akar a
Hazájáért
Ferenc is, meghalni, mint Hector
Trójáért”

picturepicturepicturepicture

Kérjük adja meg e-mail címét, és iratkozzon fel hírlevelünkre, ha szeretne értesülni híreinkről!